Orteza - zastosowanie

Dzięki współczesnej medycynie przebieg leczenia wielu schorzeń jest dziś znacznie krótszy i bardziej komfortowy, niż był jeszcze kilka lat temu. Kontuzje i różnego rodzaju urazy powstałe w wyniku uprawiania sportu, tańca, czy też wykonywania zwykłych codziennych czynności są o wiele mniejszym problemem od kiedy na rynku pojawiły się ortezy ortopedyczne. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ w wielu przypadkach są w stanie zastąpić znane nam wcześniej unieruchomienia w postaci gipsu. Co to jest orteza? Kiedy warto ją wykorzystać? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Orteza - co to jest?

Orteza jest rodzajem stabilizatora ortopedycznego. Jej zadaniem jest utrzymanie uszkodzonego stawu w całkowitym lub częściowym unieruchomieniu. Orteza stanowi doskonałą alternatywę dla stabilizacji kończyny za pomocą gipsu. Ogromną zaletą ortezy jest to, że jej zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Przyda się w przypadku:

- różnego rodzaju dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa,

- zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa,

- schorzeń mięśni szyjnych,

- urazów odcinka piersiowego kręgosłupa,

- uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego,

- dolegliwości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa,

- osteoporozy, - operacji stawu barkowego,

- przeciążenia ścięgien, - naciągnięcia więzadeł,

- pracy fizycznej (profilaktycznie),

- dolegliwości stawu łokciowego,

- dolegliwości przedramienia,

- urazów nadgarstków i dłoni,

- zespołu cieśni nadgarstka,

- urazów stawu biodrowego, kolanowego i podudzia,

- wykonywania zawodu sportowca (profilaktycznie),

- urazów stawu skokowego i stóp,

- zwyrodnień stawu skokowego.

Orteza ortopedyczna w wielu przypadkach jest rozwiązaniem lepszym niż gips, ponieważ jest w stanie zapewnić pacjentowi większy komfort, między innymi dlatego, że jest dużo lżejsza. Wszelkiego rodzaju kontuzje stawów to właśnie te przypadki, kiedy orteza zamiast gipsu będzie lepszym wyborem. Wysokiej jakości stabilizatory medyczne w konkurencyjnych cenach znajdziesz w sklepie medycznym sklep.icast.pl. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest również możliwość wielokrotnego użytku oraz swobodnego zakładania go i zdejmowania. Ortezę można stosować profilaktycznie, co w przypadku gipsu nie jest powszechnie możliwe. Orteza, w przeciwieństwie do gipsu, nie wywołuje także szeregu niepożądanych skutków ubocznych. Nie tylko stabilizuje ona staw, ale pomaga również utrzymać odpowiednią temperaturę w miejscu urazu i zmniejsza opuchliznę. Jest dużo korzystniejsza dla skóry, ponieważ pomaga w odprowadzaniu wilgoci. Wszystkie te czynniki znacznie przyśpieszają proces rehabilitacji. Mimo to orteza nie nadaje się do leczenia złamań np. kości udowej.

Jaka orteza do sportu?

Orteza jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które uległy urazom. Wykonywanie różnego rodzaju sportów to także czas, kiedy noszenie stabilizatora jest zalecane. Ortezy mają swoje niezawodne zastosowanie w sporcie, i to nie tylko podczas różnego rodzaju uszkodzeń, ale również profilaktycznie. Nadają się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Odpowiednia stabilizacja stawów jest w stanie pomóc w uniknięciu różnego rodzaju zwichnięć. To, jaka orteza do sportu będzie odpowiednia, jest też zależne od rodzaju wykonywanej dyscypliny sportowej. Stosowanie stabilizatorów na staw kolanowy jest bardzo popularne wśród narciarzy i biegaczy. Aby orteza prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowana do kolana, nie może być ani zbyt luźna, ani zbyt ciasna. Ortezy ortopedyczne są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku urazów stawów, jak i w profilaktyce. Odpowiednio dobrane pomogą Ci w swobodnym poruszaniu się i bezpieczniejszym uprawianiu ulubionych sportów.